Stalowa Wola: Powiat poręczy kredyt szpitalowi.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

I roczna rata kredytu ma wynieść około 1 milion złotych. Poręczenie kredytowe będzie oznaczało, że powiat będzie musiał mieć w budżecie zamrożone pieniądze w kwocie około 1 miliona złotych. Decyzja o poręczeniu kredytowym dla stalowowolskiego szpitala ma zapaść na nadzwyczajnej sesji rady powiatu, a kredyt ma być zaciągnięty jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu na dyrektora lecznicy.
(Marta Górecka)
Starostwo powiatowe w Stalowej Woli poręczy stalowowolskiemu szpitalowi kredyt w wysokości około 12 milionów złotych. Zaciągnięcie tego jest konieczne, by placówka mogła spłacić zobowiązania wymagalne i uzyskać płynność finansową. A jak informował pełniący obowiązki dyrektora szpitala Edward Surmacz sytuacja jest trudna, bo szpital już lipcu i sierpniu ubiegłego roku nie płacił faktur za krew, leki i odczynniki. Rosną karne odsetki i szpital zasypywany jest sprawami sądowymi i wezwaniami przesądowymi do zapłaty.
Dyrektorowi Surmaczowi udało się zmniejszyć kwotę zobowiązań wymagalnych, ale ciągle są to duże pieniądze, bo ponad 6 milionów złotych. Starosta Janusz Zarzeczny przekonuje, że zaciągnięcie tak dużego kredytu nie obciąży szpitala bardziej niż dotychczasowe kredyty, bo jego spłata ma być rozłożona na 15 lat