Stalowa Wola: Pierwsze badania zanieczyszczeń i hałasu w stacji możliwe w tym roku

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Za pomocą stacji monitorującej czystość powietrza, wiele firm i zakładów przemysłowych będzie mogło udowodnić, że nie zatruwa środowiska. (Marta Górecka)

Dzięki kwocie 180 tysięcy z budżetu miasta stalowowolskie laboratorium chce zakupić sprzęt certyfikowany:

Tworzenie w Stalowej Woli stacji monitoringu powietrza i poziomu hałasu to nie tylko realizacja inicjatywy ‘Zielona Stalowa Wola’, którą prezydent Lucjusz Nadbereżny jeszcze jako radny realizował wspólne z obecnym przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli Rafałem Weberem. To także wynik przeprowadzonego badania zanieczyszczeń w mieście:

Wyniki pomiarów mają być przede wszystkim sygnałem dla mieszkańców:

A dzięki temu, że stacja nie będzie podlegała państwowemu systemowi monitoringu, będzie mogła dokonywać pomiaru zanieczyszczeń, które normalnie nie są mierzone:

Jest szansa, że jeszcze w tym roku mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli sobie sprawdzać codziennie w Internecie, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dzięki dofinansowaniu, jakie miasto przekazało Laboratorium Międzyuczelnianemu w Stalowej Woli, może w tym roku ruszyć w mieście stacja monitoringu czystości powietrza i poziomu hałasu. Mówi szef laboratorium międzyuczelnianego i pracownik naukowy KUL doktor Jakub Nowak: