Stalowa Wola: Kwesty, imprezy i uroczystości dla Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Główne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli odbędą się we wtorek. Rozpocznie o godz. 16.30 Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po niej złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ulicami Stalowej Woli na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tu odbędą się uroczystości wojskowe, Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Zakończy je koncert rockowy zespołu Fever – z piosenkami i wierszami o Żołnierzach Wyklętych. Zakończeniem obchodów będzie środowa projekcja filmu ‘Dzieci kwatery Ł’, która odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli, początek godz. 18.00. Patronat nad stalowowolskimi obchodami objęło Radio Leliwa. (Marta Górecka)

A w niedzielę obchody rozpocznie o godz. 11.00 otwarcie obozu partyzanckiego w Parku Miejskim i dzień z życia partyzantów, w który wprowadzą mieszkańców grupy rekonstrukcyjne. Nie braknie śpiewów patriotycznych, broni, koni i inscenizacji bitwy partyzanckiej pt. 'Obława”. Całość tej części zwieńczy grochówka żołnierska z rekonstruktorami. Zaś o godz 19.44 odbędzie się nocny bieg na dwóch dystansach 'Wilczym tropem”” po lesie oświetlany pochodniami. Pierwszy o długości1963 m i drugi 5-kilometrowy. Biegowi będzie towarzyszyć ognisko, grochówka i gorąca herbata. A w poniedziałek w stalowowolskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbędą się prelekcje z wykorzystaniem filmu ‘Ocalić od Zapomnienia’. Ponieważ duże znaczenie w tych obchodach ma edukacja młodych ludzi :

Stalowowolskim obchodom patronuje Prezydent RP:

Stalowowolskim kilkudniowym obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które ruszają w niedzielę, towarzyszyć będzie szczególna kwesta. W całym mieście odbywać się będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Ekshumacji i Identyfikacji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Fundację Przywróćmy Pamięć. To też nie jedyna kwesta, bo podczas niedzielnego biegu 'Wilczym tropem” w Stalowej Woli zbierane będą datki na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu, tę zbiórkę organizuje Fundację Wolność i Demokracja. A w ramach stalowowolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych sporo będzie się działo od niedzieli aż do 2 marca. Obchodom, które w Stalowej Woli przebiegną pod hasłem „‘Żołnierze Wyklęci -– ludzie o stalowej woli”’, będą towarzyszyć inscenizacje, wydarzenia sportowe, kulturalne, filmowe i wojskowe. Prezydent Lucjusz Nadbereżny przyznał, że jest to możliwe dzięki inicjatywie i pomysłom wielu organizacji: