Stalowa Wola: Jedna z pierwszych na Podkarpaciu w kolejce po kasę na inwestycje

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Stalowa Wola jest jednym z pierwszych miast na Podkarpaciu, które będzie się mogło pochwalić planem gospodarki niskoemisyjnej. Do tej pory taki dokument przyjął Jarosław a w czwartek 'Plan przyjmie Rada Miejska w Stalowej Woli.
To ważny dokument dla samorządów, bo jest wymaganym przy staraniu o środki w perspektywie budżetowej 2014-2020 na dofinansowanie w wysokości 85% przedsięwzięć przyczyniających się do: redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Zakres zadań, które będzie można dzięki temu planowi realizować z udziałem środków unijnych jest duży. Tu można zaliczyć termomodernizację budynków, modernizację instalacji elektrycznych i ciepłowniczych, modernizację oświetlenia ulicznego, wymianę urządzeń na energooszczędne, budowę obiektów pasywnych, energooszczędnych, czy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, ale też budowę budowę i rozbudowę ścieżek rowerowych oraz modernizację transportu publicznego.
Co ważne, dzięki uchwaleniu tego planu, o dofinansowanie inwestycji będzie się mógł starać nie tylko samorząd i spółki miejskie jak MZK, czy PEC, ale też spółdzielnie i administratorzy budynków oraz firmy. A wszystko po to, by dzięki realizowanym inwestycjom zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
W Stalowej Woli jednym z czynników, które wpływają na zwiększoną emisję CO2 jest zużywana energia elektryczna, ale i wzrost liczby poruszających się pojazdów i to nie tylko tych zarejestrowanych w mieście ale i przejeżdżających tranzytem przez Stalową Wolę. Kolejny istotny czynnik to zwiększone zużycie gazu i paliwa opałowe. Natomiast dzięki powstałemu 'Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Gminie Stalowa Wola' i możliwościom inwestycyjnym z nim związanym ta sytuacja stopniowo ma się poprawiać.
(Marta Górecka)