Stalowa Wola: Gorzko o cukrzycy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dlatego, mimo, że jak stwierdziła Anna Wysokińska cukrzyca nie jest tematem medialnym, nie wiele się o niej mówi i jest tematem niewygodnym dla polityków, to właśnie działalność takich kół jak tego stalowowolskiego, często ratuje życie osobom chorym na cukrzycę. Bo udaje się ja wykryć we wczesnym stadium.
Kolejne takie badania przesiewowe w Stalowej Woli 24 listopada. Więcej na ten temat w przyszłym tygodniu.
(Marta Górecka)
Dzięki pomocy wolontariuszy ze szkoły medycznej w ciągu 4 godzin akcji udaje się w Stalowej Woli przebadać ok. 100 osób. Bo chodzi o to, by wykryć cukrzycę we wczesnym stadium, by chory na nią mógł żyć w miarę normalnie bez powikłań – ale przede wszystkim żyć.

Dlatego stalowowolskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które istnieje w mieście od ok. 20 lat od kilku lat, wykonuje dla mieszkańców miasta badania profilaktyczne.

Anna Wysokińska przyznała, że z cukrzycą w Polsce i wiedzą o tej chorobie jest bardzo źle. Dużo mówi się o raku i chorobach serca, natomiast o cukrzycy już nie wiele…

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – w Polsce niestety nie ma powodów do świętowania, to gorzki dzień dla diabetologów i chorych.
Od kilku lat Polacy chorzy na cukrzycę typu 2 bezskutecznie walczą o wsparcie przez państwo ich zmagań z chorobą. Na nowej liście leków refundowanych po raz kolejny zabrakło nowoczesnych skutecznych leków do obniżenia poziomu cukru we krwi. To oznacza, że z racji pełnej odpłatności są one nadal dla większości chorych niedostępne.
Problem ten dotyczy nie tylko nowoczesnych leków ale i tego podstawowego dla chorych na cukrzycę, czyli insuliny, która jest refundowana w niewielkim stopniu. To oznacza, ze miesięcznie pacjent tylko na samą insulinę wydaje w aptece ok. 100 zł.
Mówiła o tym szefowa stalowowolskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Wysokińska: