Stalowa Wola: 70 rocznica nadania praw miejskich Stalowej Woli

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Dominik Siatrak

1 kwietnia minęła 70 rocznica nadania praw miejskich Stalowej Woli. Ta data rozpoczyna rok obchodów tego wydarzenia. Władze Stalowej Woli poinformowały, że z powodu Wielkiego Tygodnia, główne uroczystości odbędą się podczas imprez masowych organizowanych z okazji Dni Miasta na początku maja.
Z okazji jubileuszu Stalowej Woli będą również uhonorowane osoby zasłużone dla rozwoju tego miasta. Natomiast instytucje kultury będą zaangażowane w projekty artystyczne i wystawy przypominające o budowniczych Stalowej Woli. Z takim przedsięwzięciem ruszyło już Muzeum Regionalne, które realizuje projekt ‘Stalowowolanie’ a w jego ramach wystawę fotograficzną poświęconą pierwszym mieszkańcom miasta. Na ekspozycję plenerową 'Stalowowolanie – kim jesteśmy” składają się zdjęcia dostarczone przez samych mieszkańców, dzieci i wnuki właśnie pierwszych mieszkańców Stalowej Woli.
Na wystawie plenerowej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli przed Biblioteką Międzyuczelnianą można zobaczyć właśnie pierwszych mieszkańców miasta i ich codzienne życie.
Na ekspozycji jest też specjalny rozdział poświęcony nadaniu Stalowej Woli praw miejskich. Ponieważ to niezwykła historia.
Stalowa Wola otrzymała je 1 kwietnia 1945 roku ale status miasta nadano jej dopiero rok później z datą wsteczną. Stalowowolanie nie czekali na decyzje ministerialnych urzędników i zanim te zapadły, powołali burmistrza i zamówili pieczęcie o treści Zarząd Miasta i Rada Miasta. Ten rozdział z historii Stalowej Woli znalazł specjalne miejsce na wystawie.
(Marta Górecka)