Stalowa Wola: Rozmawiali o tym jak skutecznie pomagać i gdzie szukać pomocy.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Tomasz Łępa

‚Oswoić się z pomocą’ konferencja pod takim tytułem odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Przedsięwzięcie skierowane było zarówno do profesjonalistów, młodzieży szkolnej, jak i wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematem szeroko rozumianej pomocy. Konferencję zorganizowały gmina Stalowa Wola w partnerstwie z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Powiatem Stalowowolskim. Składała się ona z dwóch bloków tematycznych, pierwsza była skierowana głównie do profesjonalistów realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tę część poprowadziła pedagog, psycholog, psychoterapeuta, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Iwona Wiśniewska – dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą w Krakowie.

W tej części odbyły się również spotkania dla młodzieży szkolnej. Anna Sokal i Patrycja Rząd radziły młodym ludziom m.in. jak radzić sobie z emocjami oraz bezpiecznie i umiejętnie kierować swoim życiem. Profesjonaliści natomiast mogli się dowiedzieć jak skutecznie pomagać innym, nie zatracając po drodze siebie. Iwona Wiśniewska przyznała, że to ważna umiejętność w skutecznym pomaganiu:

Ważne też, żeby osoby pomagające innym potrafiły sobie radzić z wyczerpaniem zawodowym:

Natomiast, co podkreśliła Iwona Wiśniewska, mimo ciągle pokutującego uprzedzenia i wstydu przed sięganiem po pomoc specjalisty w problemach rodzinnych, coraz więcej osób decyduje się sięgnąć po takie wsparcie:

Psycholog zachęcała też aby zamiast podejmowania trudnych i zwykle nieskutecznych wysiłków rozwiązywania problemów samemu, sięgać po pomoc profesjonalisty, który z boku popatrzy na problemy indywidualne, czy całych rodzin. A tych niestety w ostatnim czasie, spowodowanych pandemią i zamknięciem w domach przybywa:

Podczas popołudniowej części konferencji „Oswoić się z pomocą” zainteresowani mieszkańcy mogli się dowiedzieć jak radzić sobie ze stresem, czy z trudnymi emocjami oraz jak oswoić się z rodzicielstwem. Dodatkowo na miejscu można było zasięgnąć porady bo podczas konferencji dyżurowali przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz rodziny, m.in: pomocy społecznej, ochrony zdrowia, policji, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Można było też zasięgnąć porad prawnych w sprawach rodzinnych.

Marta Górecka