Sichów Duży: Łazik marsjański wylądował w Sichowie Dużym.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Około 50 dzieci z powiatu staszowskiego spotkało się w Sichowie Dużym z łazikiem marsjańskim, który przyjechał z Kielc. Łazik ten to wielokrotny mistrz międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich. Został zbudowany przez zespół studentów z koła naukowego IMPULS Politechniki Świętokrzyskiej. Konstruktorzy przekazali wiele ciekawostek z zakresu projektowania łazików czy misji badawczych na Marsie. Na zakończenie każdy uczestnik mógł samodzielnie posterować tym kosmicznym sprzętem.

Spotkanie rozpaliło ciekawość nie tylko dzieci, lecz także rodziców, którzy zadawali wiele ciekawych pytań i też szukali odpowiedzi na pytania prowadzących Kamila Boryckiego i Arkadiusza Semraua, studentów Politechniki. Można było się dowiedzieć, czym różni się ich łazik od łazika Perseverance, który obecnie jest na Marsie, skąd łaziki czerpią energię do pracy, ile metrów na dobę przejedzie maksymalnie łazik na Marsie.

Do wydarzenia doszło z inicjatywy lokalnych mam, które od wielu miesięcy działają przy Sichowskiej Fundacji Edukacyjnej organizując dla dzieci ciekawe wydarzenia edukacyjne i kulturalne.
– Bardzo zależy nam na tym, by pobudzać zainteresowania dzieci, rozpalać w nich ciekawość świata. A na to nie ma lepszej metody, jak spotkania z pasjonatami różnych dziedzin – mówi Barbara Zamożniewicz, jedna z organizatorek wydarzenia.

W grupie działają także Justyna Kowalczyk, Justyna Dorosińska oraz Justyna Górska- Sekuła. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także dotychczasowe ich przedsięwzięcia jak rodzinny piknik naukowy, warsztaty dla rodziców z pedagogiki Montessori czy pokaz terrarystyczny dla dzieci. W planach mają organizację stałej pracowni przyrodniczej dla dzieci w budynku sichowskiej fundacji i organizację kolejnych edukacyjnych i kulturalnych wydarzeń.

Wydarzenie dofinansowano z programu Działaj Lokalnie. Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i sieć ośrodków Działaj Lokalnie – w powiecie staszowskim Fundację Aktywizacji i Rozwoju. Partnerami dla programu są gminy powiatu staszowskiego oraz sponsorzy prywatni.

Joanna Sarwa