Sandomierz: Uroczystości odpustowe błogosławionego Wincentego Kadłubka –- patrona diecezji.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem – autor 'Kroniki polskiej” i nadworny kapelan Kazimierza II Sprawiedliwego – żył w XII wieku. Urodził się we wsi Karwów koło Opatowa. Był prepozytem kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a następnie biskupem krakowskim. Beatyfikował go w 1764 papież Klemens XIII.
Wincenty Kadłubek wprowadził w Polsce zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem.

(Joanna Sarwa)

Po raz pierwszy odpustowe uroczystości uświetniły 'żywe obrazy'” w oknach i witrynach sklepowych na Starym Mieście. Uczniowie sandomierskich szkół wcielili się w legendarne i historyczne postacie związane z Sandomierzem. Mówi Katarzyna Mokrzycka z Katolickiego Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu:

W Sandomierzu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka – – patrona diecezji sandomierskiej. W uroczystej procesji przeniesiono relikwie błogosławionego z kościoła Św. Michała do katedry, gdzie wierni modlili się w czasie  mszy świętej z udziałem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa seniora Edwarda Frankowskiego i kapłanów diecezji sandomierskiej.