Sandomierz: Udany weekend

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Po części oficjalnej na sandomierskich błoniach można było podziwiać umiejętności artylerii i kawalerii królewskiej. Z kolei na starówce wystąpił zespół 'Pozytywnie nakręceni” a gdy zapadł wieczór wyświetlono film pt. 'Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu 'Czerwie”.
(fot. www.sandomierz.pl)
W postać królowej Bony wcieliła się Paulina Bury, która powiedziała Radiu Leliwa, że wiele pracy zajęło odwzorowanie stroju z tamtej epoki.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja historyczna wjazdu do miasta królowej Bony oraz króla Zygmunta I. Widowisko przygotowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Kasztelan grupy Karol Bury wyjaśnia, że tematyka widowiska nawiązywała do 400 rocznicy koronacji Bony Sforzy na królową Polski:

To był kolejny udany weekend dla Sandomierza. Tłumy mieszkańców oraz turystów odwiedziły w minioną sobotę i niedzielę miejską starówkę. Czekały na nich stoiska z między innymi ręcznie malowaną porcelaną, biżuterią wykonaną z naturalnych elementów, czy wyroby z wikliny. Nie zabrało także serów, miodów a także przypraw z różnych części świata. Wszystko to można było oglądnąć, ale i kupić na Jarmarku Jagielońskim.
Jolanta Miszczek i Paweł Kleszczyński przyjechali z Łodzi. Na ich stoisku można było znaleźć ceramikę ozdobną, użytkową a także małe dioramy z łodziami.