Sandomierz: Od Huty Szkła Okiennego do NSG

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Materiały, które posłużyły do wykonania wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Urzędu Miasta oraz z kroniki zakładowej huty szkła. Ekspozycję można oglądać do końca wakacji.
O znaczeniu firmy dla miasta mówił burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski:

Historia produkcji szkła w Sandomierzu – od HSO do NSG Group – to tytuł wystawy, którą można oglądać na rynku starego miasta. Ekspozycja przygotowana z okazji stulecia grupy NSG wpisuje się również w obchody 80 lecia produkcji szkła w Sandomierzu. W otwarciu wystawy uczestniczył prezydent grupy Shigeki Mori.
Na kolorowych tablicach zaprezentowano historię od momentu powstania Huty Szkła Okiennego po czasy współczesne. Nie zapomniano o prekursorze obecnego zakładu, czyli hucie szkła Metan, która wybudowana z myślą o Centralnym Okręgu Przemysłowym nie przetrwała II wojny światowej. Sporą część wystawy poświęcono powodzi z 2010 i heroicznej wówczas obronie zakładu. Na ekspozycji można również znaleźć wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.
Koncern NSG jest właścicielem w Sandomierzu między innymi zakładu Pilkington Automotive Poland produkującego szyby samochodowe.
Mówi prezes zarządu firmy Ryszard Jania: