Sandomierz: Narodowe Święto Niepodległości

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

O godzinie 18.00 na zamku w koncercie patriotycznym wystąpił Andrzej Marian Jurkiewicz. Godzinę później elewacja Zamku Kazimierzowskiego została podświetlona w biało czerwonych barwach.

Narodowe Święto Niepodległości to dzień, który przypomina o niezwykłej mocy drzemiącej w naszym narodzie – mówił podczas uroczystości burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski:

Sandomierskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w katedrze.

Po nabożeństwie jego uczestnicy przy akompaniamencie orkiestry dętej oraz asyście ułanów z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego i Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przemaszerowali pod pomnik Drugiego Pułku Piechoty Legionów przy Cmentarzu Katedralnym. Tu przedstawiciele samorządu, instytucji publicznych, służb mundurowych oraz kombatanci złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Nie zabrakło apelu poległych oraz salwy honorowej.

Starosta powiatu sandomierskiego Stanisław Masternak podkreślał, że Swięto Niepodległości powinno być obchodzone radośnie, oraz że my dziś żyjący nie powinniśmy zaprzepaścić tego, co wywalczono 96 lat temu: