Sandomierz: Miasto zmieniło się dzięki unijnym funduszom.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Sandomierz zmienił się w ostatnich latach w dużej mierze dzięki unijnym funduszom. Miasto poprawiło infrastrukturę i postawiło na turystykę.
Samorząd pozyskał z funduszy unijnych ponad 50 mln zł na rózne inwestycje. Wsród nich mozna wymienić remont nadwiślańskiego bulwaru i zagospodarowanie wąwozu Piszczele, gdzie urządzono park, który stał się miejscem wypoczynku i rekreacji. Są tam: plac zabaw, linowy tor przeszkód, niewielki stok narciarski z wyciągiem, skatepark i boisko do koszykówki.
Kanał portowy przy bulwarze przystosowano do uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż Wisły powstała promenada, jest też plac zabaw i scena plenerowa.
Dzięki środkom UE przeprowadzono także renowację zabytków, m.in. Bramy Opatowskiej z XIV-XVI wieku i XIV-wiecznego ratusza, zaliczanego do najpiękniejszych tego typu budowli renesansowych w kraju.
Odnowiono też nadwiślańskiej skarpę, trwa modernizacja wodociągów i kanalizacji starówki. Ten projekt był konieczny, aby uratować osuwającą się skarpę, na której umiejscowione jest Stare Miasto.
Także sandomierscy przedsiębiorcy wykorzystali środki UE, budując w mieście i w okolicach hotele oraz inwestując w lokale gastronomiczne i usługowe. To przełożyło się na lokalny rynek pracy.