Sandomierz: Koncert zespołu Sagittarius Blues Group.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na koncert zespołu Sagittarius Blues Group, który odbędzie się 19 grudnia o godz. 20.00 w Lapidarium pod Ratuszem (Rynek 1 w Sandomierzu).
Sagittarius Blues Group powstał w 1981 r. w składzie: Robert Lubera (g, hca, voc), Jurek Lubera (g), Andrzej Kosiorowski (bg) i M. Moskalewicz (dr). Krótko potem odszedł J. Lubera i przez ponad dwa lata grupa działała w trio, wykonując wyłącznie własne blues-roc-kowe kompozycje do tekstów M.
Moskalewicza. W połowie 1983 r. zasilił ją drugi gitarzysta, Andrzej Paproti w ten sposób powstał najlepszy skład Sagittariusa. W 1985 r. zespół zakwalifikował się do 'Złotej Dziesiątki' Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Wrocławski sukces zaowocował występem na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – “Koncert Debiuty”, gdzie po wykonaniu 'Deszczowego bluesa' zespół otrzymał dobre recenzje oraz propozycję nagrań. Zrealizowano wówczas dwie zespołowe kompozycje do tekstów M. Moskalewicza: 'Stary Jeep' i 'Deszczowy blues'. Utwory te często gościły na antenie krajowych stacji radiowych, a także znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Uniwersytetu Columbia w USA.
Niebawem grupę objął patronatem ABKiSz 'Alma Art' w Rzeszowie. Wzmożona aktywność koncertowa przyniosła za sobą udane występy na festiwalach 'Blues Top '85' w Sopocie (nagroda dla perkusisty) i 'Jesień z Bluesem '85' w
Białymstoku.
Grupa wzięła udział w 'Koncercie Czystych Serc' w warszawskiej Hali Gwardii (23.05.1986 r.) W latach 1986-1987 wystąpiła m.in. na świnoujskiej 'FAMIE' (1986), 'Rawie Blues '87' w Katowicach, VI 'Muzycznym Campingu' w Brodnicy
(1987 – gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), 'Spotkaniach Bluesowych' w Rzeszowie (1986,1987) i 'TGB Rock '85'w Stalowej Woli (3.05.1985 r.), zagrała trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (np.
wspólne występy w rzeszowskim klubie 'Dedal', rzeszowskiej filharmonii), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa. Dokonała kolejnych nagrań radiowych dla rozgłośni w Opolu: 'Kiedy byłem mały' (L. Lubera – M. Moskalewicz, R. Lubera), 'Zwykły dach nad głową' (komp. zesp. – M. Moskalewicz), 'Lokomotywa' (muzyka i słowa: R. Lubera), 'Moje miasto' (komp. zesp. – M. Moskalewicz). Sagittarius występował na wielu koncertach w kraju i poza jego granicami.
W 1987 r. zespół zasiliła wokalistka Elżbieta Koralewicz, zaś w muzyce Sagittariusa pojawiły się elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego rocka z przełomu lat 60. i 70. W prywatnym studiu nagraniowym w Rzeszowie zrealizowano wówczas utwory: 'Jeszcze tylko jedna chwila' (R. Lubera – M. Moskalewicz) i 'Moja muzyka' (R. Lubera – M. Moskalewicz).
W 1989 r. A. Kosiorowskiego zastąpił Andrzej Barnaś. W ostatnim okresie swego istnienia Sagittarius oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu rozwiązał się na początku lat 90.
W grudniu 2011 po niezwykłym koncercie, z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie zespół spotkał się razem na scenie po ponad 20 latach) doszło do reaktywacji najlepszego składu zespołu. Koncert ten został
zarejestrowany i następnie wydany w 2012 r. jako album pt. “Sagittarius – deszczowy blues” (DVD+CD).
(Marcin Gabrek)