Sandomierz: Jarmark Jagielloński 2018.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Joanna Sarwa

O godzinie 17 00 na placu Jana Pawła II rozpoczną się pokazy kawalerii i artylerii królewskiej.

O 19.00 koncert zespołu ‘Pozytywnie Nakręceni’ a o 21.00 pokaz filmu ‘Pan Tadeusz’ Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu ‘Czerwie’.

W sobotę od 12.00 do 18.00 na zielonym skwerze przy bazylice katedralnej przy ulicy Mariackiej będzie miało miejsce obozowisko historyczne przygotowane przez Krakowskie Bractwo Grodzkie. Wśród atrakcji między innymi warsztaty kaligrafii historycznej.

 Niedziela to czas kiermaszu i muzyki. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Gnieździska’ oraz Sandomierska Orkiestra Dęta. 

Organizatorami Jarmarku Jagiellońskiego są: Urząd Miejski w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury.

 Patronat medialny: Radio Leliwa.

 

(Joanna Sarwa)

 Pod znakiem Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego upłynie w Sandomierzu najbliższy weekend. Oprócz kramów z rzemiosłem, rękodziełem i kulinariami oraz warsztatów i pokazu dmuchania szkła w programie znajdą się inscenizacje historyczne.  

W sobotę o 15.00 na rynku widowisko pod tytułem ‘Bona Regina – Sigismundus Rex’. W programie przemarsz orszaku królowej Bony, uroczysty wjazd i powitanie króla Zygmunta, wręczenie darów Sandomierzowi za postawę wojsk sandomierskich w bitwie pod Orszą w 1514 roku, renesansowe tańce i pokazy wojsk pieszych. 

Widowisko historyczne przedstawi Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – jedna z najstarszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce, która – jak podkreśla jej kasztelan Karol Bury – jest też jedną z najaktywniejszych i najbardziej profesjonalnie wyposażonych formacji tego rodzaju: