Sandomierz: Dożynki wojewódzkie w niedzielę.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Na godz. 17.00 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca 'Rzeszowiacy' z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Podczas Dożynek Wojewódzkich wręczone zostaną nagrody w konkursach 'Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”, 'Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” oraz 'Najpiękniejsze stoisko powiatowe” organizowanych przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, Urząd Marszałkowski oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych.
(Marcin Gabrek)
Rolnicze świętowanie w Sandomierzu rozpocznie o godz. 10.30 spotkaniem zaproszonych gości oraz oficjalnych delegacji powiatowych przed Zamkiem Królewskim w Sandomierzu. Stamtąd goście dożynek przemaszerują w uroczystym korowodzie do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji świętokrzyskich rolników. Poświęcone zostaną również najpiękniejsze powiatowe wieńce.
Korowód dożynkowy przejdzie ulicami Sandomierza na Plac Jana Pawła II, gdzie o godz. 13.45 rozpocznie się część obrzędowa święta plonów. Za część artystyczną odpowiada Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. O programie widowiska 'Nuty z naszych stron' mówi Arkadiusz Szostak

Sandomierz po raz pierwszy będzie gospodarzem dożynek województwa świętokrzyskiego. W niedzielę do miasta przyjadą przedstawiciele wszystkich powiatów.
Starostami Dożynek będą Teresa Łukasik ze Strzałkowa w gminie Stopnica oraz Witold Stefaniak z Wielogóry w gminie Samborzec