Sandomierz: 631 rocznica koronacji św. Jadwigi na króla Polski.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Stąd właśnie pomysł, by pamięć świętej patronki młodzież uczciła modlitwą i tańcem.
(Joanna Sarwa)
To właśnie w szkolnej kaplicy KLO znajdują się relikwie świętej. Rocznica koronacji Jadwigi zgodnie ze szkolną tradycją jest obchodzona w sandomierskim 'Katoliku” bardzo uroczyście. Nieodłącznym elementem świętowania jest bal jadwiżański. Dla wielu uczniów to pierwszy bal w życiu.
Mówi nauczyciel biologii doktor nauk biologicznych Nel Rożmiej:

Dziś przypada 631 rocznica koronacji św. Jadwigi na króla Polski.
Uroczysta msza święta w katedrze w Sandomierzu pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz doroczny bal złożyły się na obchody rocznicowe w Katolickim Gimnazjum oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu – szkołach noszących imię świętej Jadwigi Królowej.
– Człowiek, który jest blisko Jezusa, jest szczęśliwy i daje szczęście innym, czego wam z całego serca życzę – mówił podczas homilii do zgromadzonej w katedrze młodzieży biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Pasterz diecezji odebrał w czasie Eucharystii ślubowanie od uczniów klas pierwszych.
Żyjąca w XIV wieku Jadwiga była jedyną kobietą, która została koronowana na króla, jako że polskie prawo nie dawało królowej dziedzicznego tronu. Głęboka wiara i miłosierdzie wobec bliźnich sprawiły, że pozostała w ludzkiej pamięci jako święta pani wawelska. W 1986 r. papież Jan Paweł II beatyfikował Jadwigę a 11 lat później dokonał jej kanonizacji.
– To postać mocno związana z ziemią sandomierską. Mówi historyk regionalista dr Roman Chyła: