Sandomierz: Wspomnienie błogosławionego Sadoka i Męczenników Sandomierskich.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W kościele św. Jakuba Sandomierzu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego Sadoka i 48 jego towarzyszy. W 1260 roku Tatarzy, którzy napadli na Sandomierz, wymordowali dominikanów oraz mieszkańców miasta. Ich wspomnienie przypada 2 czerwca.

Wydarzenia sprzed wieków przybliża ‘Oratorium o Męczennikach Sandomierskich’. Libretto  ‘Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany’ napisał ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii Strzegom, muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Premiera oratorium miała miejsce w zeszłym roku w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Dyrektor do spraw wydawniczych Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu Marta Żurawiecka przypomina, że nagranie tego oratorium jest już dostępne na płycie CD.

Jak mówi Marta Żurawiecka, oratorium to jeden ze sposobów, przez który historię z trzynastego wieku można przybliżyć współczesnemu człowiekowi:

O wydarzeniach z 1260 roku wspomina w swoich dziełach Jan Długosz. W swojej „Liber beneficiorum” pisze o męczeństwie dominikanów sandomierskich, podając, że zginęli, śpiewając pieśń „Salve Regina”. Śmierć ponieśli także liczni Sandomierzanie, którzy schronili się w kościele. Od tamtych wydarzeń kościół św. Jakuba stał się miejscem kultu zamordowanych braci.

(Joanna Sarwa)