Sandomierz: Warsztaty i wykłady w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu już po raz trzeci bierze udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. Przez cały listopad bilety wstępu do Muzeum będą bezpłatne. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00 -17.00.

Jedną z najważniejszych atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” jest wystawa czasowa zatytułowana „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii, poświęcona jednemu z największych odkryć polskiej archeologii ostatnich lat.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 2 grudnia.

Oprócz wystawy czasowej można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe: „Zamkowa galeria sztuki XVIII-XX w.”, „Dawna wieś sandomierska”, „Ciemne ścieżki” – wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, „Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, „Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych”, jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzony i prezentowany jest krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych, „Dawna kuchnia królewska – zbiory artystyczne. Rzemiosło – malarstwo (XVII – XX w.)”, „Lapidarium” – fragmenty detali rzeźbiarsko-architektonicznych z XVI w., „Dzieje zamku sandomierskiego” – od wczesnego średniowiecza, aż do czasów współczesnych, „Szachy sandomierskie” – wystawa poświęcona niemal kompletnemu zestawowi szachów odnalezionych w Sandomierzu, datowanych na XII-XIII w., „Korona sandomierska” – replika korony hełmowej, „Legenda o Walgierzu Udałym w artystycznej wizji Stanisława Hiszpańskiego” – cykl 31 ilustracji inspirowany średniowiecznymi iluminacjami, nawiązuje do zapisanej w Kronice Wielkopolskiej (koniec XIII w.) legendy o Walterze i Helgundzie.

Ponadto odbywają się bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz wykłady naukowe towarzyszące nowym wystawom. Między innymi już 15 listopada (wtorek), odbędzie się wykład dra Marcina Burghardta zatytułowany „Tak grzebią królów”, czyli o pochówkach scytyjskich elit, który odbędzie o godz. 14.00 w Sali Edukacyjnej (2 piętro) Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Ponadto organizowane są warsztaty malarskie dla dorosłych „Stwórz własny obraz od podstaw” (cykl 4 spotkań warsztatowych), warsztaty dla dzieci i młodzieży wokół nowej wystawy stałej „Zamkowa galeria sztuki XVIII-XX w.”, warsztaty dla dzieci i młodzieży towarzyszące wystawie czasowej „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”.

Na organizowane warsztaty obowiązują zapisy: edukacja@zamek-sandomierz.pl, tel. 536 950 529, 698 639 312, 534 265 678.

Wydarzenie „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.