Sandomierz: Tradycje od pokoleń. Obchody jubileuszowe Konwencji UNESCO.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu w najbliższy piątek (19 maja) odbędą się regionalne obchody jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza na otwarcie wystawy ‚Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce’ oraz sesję na temat niematerialnego dziedzictwa. Podczas otwarcia zostaną zaprezentowane przejawy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

Mówi dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, które jest partnerem wydarzenia, dr Mikołaj Getka-Kenig:

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom. To żywe przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. Na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO znajduje się pięć polskich wpisów: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała oraz tradycje flisackie.

Od 2013 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która jest spisem różnorodnych przejawów i bogactwa żywego dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Obecnie na liście znajduje się ponad 70 zjawisk, m.in. tradycja wytwarzania koronki koniakowskiej, kolędowanie, zabawkarstwo żywiecko-suskie czy też bacowanie.

————-

Program Jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego w województwie świętokrzyskim:

19 maja 2023 roku
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12

12:00 Otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce; Dziedziniec Muzeum

12:30-13:00 Parada – ‚Turki” Grodziskie, Wielkanocne Oddziały Straży Grobu Pańskiego

13:30-16:00 Zwyczaje i tradycje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce, Katarzyna Sadowska-Mazur, kierownik zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego NID;

Niematerialne dziedzictwo kulturowe woj. świętokrzyskiego, dr Nina Glińska, koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w woj. świętokrzyskim NID;

Bziuki – wielkanocny zwyczaj dmuchania ogni w Koprzywnicy, Kinga Kędziora, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, dr Dominik Płaza, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi;

Niematerialne dziedzictwo kulturowe woj. lubelskiego i podkarpackiego, Anna Sikora-Terlecka, koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w woj. lubelskim i podkarpackim NID.

Prezentacje regionalnych depozytariuszy
– Perebory – nadbużańskie tradycje tkackie
– Zwyczaj dunajowania w Łukowej i okolicach
– ‚Turki” Grodziskie
– Flisackie tradycje w Ulanowie
– Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku
– Plecionkarstwo w Polsce

Krajowy rejestr dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Reaktywacja i rozwój drzeworytu płazowskiego

Prezentacja przyszłych depozytariuszy – Katarzyna Sadowska-Mazur

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Wystawa została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.