Sandomierz: Ranny lis walczy o życie. Jest wniosek do prokuratury.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie znęcania się nad zwierzęciem poprzez porzucenie i nieudzielenie pomocy zwierzęciu poszkodowanemu.

Chodzi o lisa, który wczoraj podczas akcji Straży Miejskiej został mocno poturbowany i porzucony bez pomocy. Jak informuje Łukasz Bała ze Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt, straż miejska odławiała lisa, który wpadł na ogrodzoną posesję przy ulicy Marynarskiej w Sandomierzu i został poturbowany przez owczarka niemieckiego. Według ustaleń świadków, Straż Miejska z Sandomierza odłowiła lisa na chwytak dla psa i mocno poturbowane, cierpiące zwierzę ze złamaną szczęką i prawdopodobnie niewładną jedną kończyną tylną wyrzuciła na pobliskim polu. Po przyjeździe na miejsce inspektorzy znaleźli rannego lisa na polu:

Wyjaśnień w tej sprawie udzielił komendant Straży Miejskiej w Sandomierzu Arkadiusz Strugała:

Zwierzę w bardzo ciężkim stanie zostało przewiezione do lecznicy w Przemyślu.

Oświadczenie w sprawie zaistniałej sytuacji wydał burmistrz Sandomierza Marcin Marzec:

Jak czytamy w piśmie złożonym do prokuratury, zdaniem inspektorów Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt w Polsce, w tym przypadku Straż Miejska w Sandomierzu dopuściła się przestępstwa z zakresu znęcania się nad zwierzęciem z art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt poprzez nieudzielenie pomocy zwierzęciu poszkodowanemu, oraz porzucenie zwierzęcia co jest również przestępstwem z art. 35 ust. 1a w związku z art.6 ust. 2 pkt. 11.

Joanna Sarwa