Sandomierz: Literackie premiery z okazji Dnia Języka Ojczystego.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Spotkaniem z trzema sandomierskimi autorami uczci Sandomierz Dzień Języka Ojczystego.

Mówi kierownik referatu kultury, promocji, sportu i turystyki sandomierskiego Urzędu Miasta Katarzyna Knap-Sawicka:

Wydarzenie odbędzie się online na fanpagu “Sandomierz Królewskie Miasto”.

Początek spotkania dziś o godz. 16.00 na profilu facebookowym “Sandomierz – Królewskie Miasto”.

Bohaterami spotkania będą: dr Roman Chyła, historyk, o publikacji opracowanej z prof. Feliksem Kirykiem pt. „Kazimierz Wielki i Sandomierz”, Maciej Płaza, sandomierzanin zdobywca Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus o swojej nowej powieści „Golem”  i Michał Śmielak, sandomierzanin, o swojej debiutanckiej powieści “Znachor”.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Szlęzak-Wójcik

dr Roman Chyła

Rodowity sandomierzanin, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Jest absolwentem kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W swojej macierzystej uczelni w 2007 roku ukończył także studia doktoranckie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.

Jest autorem licznych publikacji m. in. „Sandomierz i okolice w prawdzie historycznej, legendzie i ciekawostce” i „Sandomierz i zabytkowe sąsiedztwa”.

W swoim dorobku naukowym Roman Chyła ma również pierwszą monografię miasta Zawichostu i współautorstwo monumentalnej monografii Ożarowa i gminy Ożarów, której redaktorem jest jego Mistrz, wybitny znawca dziejów Sandomierszczyzny, prof. dr hab. Feliks Kiryk. Wraz z Panem profesorem jest również współautorem najnowszej publikacji „Kazimierz Wielki i Sandomierz”.

Roman Chyła otrzymał tytuł Sandomierzanina Roku 2019.

Maciej Płaza

Prozaik, tłumacz, literaturoznawca. Sandomierzanin z pochodzenia, mieszkający w Poznaniu. Autor powieści “Skoruń”, “Robinson w Bolechowie” i “Golem” oraz monografii “O poznaniu w twórczości Stanisława Lema”.

Za swoją twórczość literacką i translatorską wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Europy Środkowo-Wschodniej Angelus, Nagrodą “Literatury na Świecie” i nominacją do Nagrody Nike.

Michał Śmielak

Rocznik ’79. Sandomierzanin z krwi i kości, tutaj się wychował, wykształcił i z tym miastem związał swoje losy. Działa w sandomierskich grupach: Teatr Ognia „Bohema” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sarmata”. Jest także współzałożycielem Bike Equipa Sandomierz.

Czytelnikom przedstawił się opowiadaniem „Ostatni” w Antologii „Gladiatorzy” wydanej w 2020 roku przez Fabrykę Słów. 18 marca 2021 roku ukaże się jego debiutancki kryminał pt. „Znachor”. Czytelnik może spodziewać się głównie kolejnych kryminałów i thrillerów, gdyż autor zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją mrocznymi historiami śmierci i mordów, niezależnie od początkowego założenia. Z miłości do swojego miasta stara się umieścić w nim choć część akcji w każdej kolejnej książce.

Joanna Sarwa