Rzeszów: Budowa S19 i Via Carpathia ze środków UE jest wciąż możliwa.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Budowa S19 i Via Carpathia ze środków UE jest wciąż możliwa. Warunkiem inicjatywa polskiego rządu – twierdzi europoseł Tomasz Poręba.
Z jego inicjatywy Parlament Europejski postanowił ponownie zająć się kwestią budowy szlaku Via Carpathia.
W ubiegłym roku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia w Polsce zwanego S19. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie tej drogi ze środków UE a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd.
Tomasz Poręba, który od kilku lat zabiega w Brukseli o powstanie szlaku Via Carpathia, podkreśla, że obecnie pojawia się kolejna szansa na jego budowę ze środków europejskich.
Parlament zamierza bowiem wysłać na Podkarpacie specjalną misję w celu przygotowania sprawozdania dla PE na temat stanu S19'.
Tomasz Poręba zaznacza jednak, że kluczowa dla skuteczności podejmowanych działań będzie inicjatywa wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, do której trafiło w tej sprawie pismo od przewodniczącej Komisji Petycji.
Aby ta inicjatywa była skuteczna, potrzebne jest także wsparcie mieszkańców Podkarpacia, przez które przebiega Via Carpathia.
Każdy może podpisać taką petycję pod adresem https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/pl/petition.html, wpisując w treści i tytule petycji jej nr 0053/2013.
(Joanna Sarwa)