„Rodzino, jak cię uzdrowić?”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił:

W sobotę, 25 lutego, w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbędzie się konferencja pt: „Rodzino, jak cię uzdrowić?” z okazji 30 rocznicy ogłoszenia i wydania posynodalnej  adhortacji  papieża Jana Pawła II – Familiaris Consortio – (o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym).

Organizatorem konferencji jest biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej.

Program Konferencji:
9.30 – Msza święta w katedrze – Kazanie – Biskup łomżyński Stanisław Stefanek,
10.40 – Otwarcie Konferencji – Bp Krzysztof Nitkiewicz
11.00 – Rodzina w życiu i misji Kościoła – ks. prof. Jerzy Bajda
11.30 – Służba życiu współczesnej rodziny – dr Andrzej Mazan
12.00 – przerwa na kawę
12.30 – Małżeństwo dzisiaj – czy jest wspólnotą osób? – ks. dr Przemysław Drąg
13.00 – Duszpasterswo małżeństw i rodzin w przypadkach – ks. dr Jan Abrahamowicz
13.30 – Rodzina w życiu społecznym – dr Maria Smereczyńska
14.00 – Podsumowanie – Bp Krzysztof Nitkiewicz

Z adhortacji:
Rodzina w czasach dzisiejszych znajduje się pod wpływem rozległych, głębokich i szybkich przemian społecznych i kulturowych. Wiele rodzin przeżywa ten stan rzeczy dochowując wierności tym wartościom, które stanowią fundament instytucji rodzinnej. Inne stanęły niepewne i zagubione wobec swych zadań, a nawet niekiedy zwątpiły i niemal zatraciły świadomość ostatecznego znaczenia i prawdy życia małżeńskiego i rodzinnego. Inne jeszcze, na skutek doznawanych niesprawiedliwości, napotykają na przeszkody w korzystaniu ze swoich podstawowych praw.
Kościół, świadomy tego, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc tym, którzy znając wartości małżeństwa i rodziny, starają się pozostać im wierni; tym, którzy w niepewności i niepokoju poszukują prawdy; i tym, którzy niesłusznie napotykają na przeszkody w realizowaniu własnej wizji rodziny. Kościół pragnie służyć każdemu człowiekowi zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny.