Region: Młodzież z ukraińskiego Czortkowa przyjechała na szkołę letnią do Polski

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Wizyta ukraińskiej młodzieży jest możliwa dzięki projektowi, na który udało się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej.
Młodzież z Ukrainy nocować będzie w budynku Centrum Wsparcia i Rodziny w Gorzycach, tam też będą mieli zapewnione śniadania i kolacje. Obiady będzie dostarczać zewnętrzna firma cateringowa. Z kolei zajęcia tematyczne poprowadzą głównie polscy nauczyciele pracujący, na co dzień w gorzyckich szkołach.
Osoby, które przyjechały do Polski bardzo cieszą się, że będą mogły spędzić tu najbliższe dwa tygodnie. Mówi Tatiana jedna z uczestniczek letniej szkoły:

Dwudziestopięcioosobowa grupa młodzieży wraz z pięcioma opiekunami przyjechała do Polski na zaproszenie działającego przy gimnazjum w Gorzycach stowarzyszenia Sami dla siebie oraz władz powiatu tarnobrzeskiego.
Młodzi ludzie przez najbliższe dwa tygodnie będą uczestniczyć w szkole letniej, czyli cyklu zajęć i spotkań, podczas których zostanie przybliżona im między innymi polska kultura i obyczaje.
Wizyta młodzieży z Czortkowa to pokłosie współpracy, jaką powiat tarnobrzeski nawiązał w ostatnich latach ze swoim odpowiednikiem na Ukrainie. Do tej pory jednak to przedstawiciele powiatu z Polski gościli za wschodnią granicą. Teraz przyszedł czas na realizowanie zapisów partnerstwa obu samorządów.
Przewodniczący rady powiatu tarnobrzeskiego Dariusz Bukowski liczy, że te dni spędzone w regionie sprawią, że młodzi Ukraińcy, choć na chwilę zapomną o wydarzeniach w ich kraju. Nudzić się tu na pewno nie będą dodaje: