Raków: Rynek po rewitalizacji.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Rynek w Rakowie po kompleksowej rewitalizacji zupełnie zmienił swoje oblicze. Zdobią go nowe krzewy, lampy uliczne, nawierzchnia dróg, czy symboliczna fontanna 'Trzech Raków”. W sobotę i niedzielę (4 i 5 lipca) odbędzie się jego uroczyste otwarcie. W programie zaplanowano wiele atrakcji, w tym koncerty 'Czerwone Gitary' oraz 'Całej Góry Barwików'.
Uroczystości rozpocznie w sobotę o godzinie 12.00 msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany.
W sobotnim programie znajdą się: występy Bractwa Rycerskiego Zamku w Szydłowie, orkiestry Big Band Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa, 6-letniego perkusisty Szymona Urbanowicza, pokaz tańca towarzyskiego, Teatr Ognia oraz na zakończenie występ Czerwonych Gitar. W niedzielę organizatorzy zapraszają od godziny 15.00 na występy artystyczne dzieci i młodzieży z gminy Raków oraz zespołów ludowych. Program zakończy się około godziny 22.00.
W ramach rewitalizacji przebudowana została podziemna infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna, zmodernizowano starą nawierzchnię dróg i chodników, posadzono drzewa, krzewy, zamontowano nowe lampy uliczne. Na rynku znalazły się też kamienne siedziska oraz symboliczna fontanna 'Trzech
Raków” usytuowana w centralnej części Placu Wolności. Zrekonstruowany został piaskowy pomnik upamiętniający ofiary wojny w z lat 1918-1920.
W ramach rewitalizacji remontu doczekał się też również bardzo cenny dla Rakowa zabytek, 'Dom Wójta”. Całkowity koszt rewitalizacji rynku w Rakowie wynosi ponad 11 milionów 401 tysięcy złotych.
(Marcin Gabrek)