Radomyśl Wielki: Ludowe inspiracje w Radomyślu Wielkim.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W sali wystawowej radomyskiego Domu Kultury można oglądać wystawę rękodzieła artystycznego autorstwa Zofii Frankowicz z Dulczy Małej.
Jak wiele ciekawych rzeczy można wykonać na szydełku warto przekonać się oglądając wystawę, na której prezentowane, są wykonane tą metodą serwety, poszewki na poduszki, kolczyki, obrus, koszyczki wielkanocne, koguciki, baranek i pisanki. – Technika ta wymaga skupienia, a także wyobraźni, kiedy jednak już opanuje się szydełkowanie można stworzyć niemal wszystko – podkreśla pani Zofia, która prowadziła warsztaty z szydełkowania w powiecie mieleckim. Na wystawie jest wiele akcentów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, ale jak sam tytuł wystawy wskazuje – 'Inspiracje ludowe” – nie ogranicza się ona jedynie do tego. Autorka prac własnoręcznie uszyła i ozdobiła stroje ludowe wraz z gorsetami i haftowanymi koszulami które można zobaczyć w Sali wystawowej. W jednej z gablot prezentowany jest też wieniec dożynkowy, którym grupa dziecięca reprezentowała Dulcze Małą na tegorocznych Dożynkach Gminnych.
Szeroki przekrój pracy artystycznej Zofii Frankowicz pokazuje ginące już akcenty kultury ludowej, kultywowane jeszcze przez poprzednie pokolenia.
Wystawa jest czynna do 10 kwietnia w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim (Rynek 29), sala wystawowa (II piętro), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.
Zofia Frankowicz ur. 25 października 1956 r. w Radomyślu Wielkim, mieszka w Dulczy Małej.
Z zawodu fryzjerka. Od dzieciństwa interesowała się sztuką szydełkowania i krawiectwa, a zainspirowała ją do tego jej babcia, która była szwaczką (szyła ręcznie). Od dziecka podglądała pracę babci i w ten sposób uczyła się tej sztuki.
Pani Zofia bierze czynny udział w życiu wiejskim. W czerwcu 2011 roku założyła Stowarzyszenie Praktyczna Pani w Dulczy Małej i jest jego prezeską. Przez 2 lata prowadziła zajęcia dla dzieci w czasie wakacji oraz organizowała kursy szydełkowania w Chorzelowie i Radomyślu Wielkim.
Poza tym wykonuje wieńce dożynkowe w różnych kategoriach z pozytywnym efektem. Cały czas tworzy rękodzieło artystyczne inspirowane kulturą ludową. Istnieje możliwość nabycia rękodzieła autorstwa Pani Zofii.
(Tomasz Łępa)