Przecław: Wielkie emocje i wzruszenie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Organizatorami misterium byli Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne 'Rędziny' i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu. W tym roku patronat nad wydarzeniem objął Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. Biskup Andrzej Jeż. (Tomasz Łepa)

W Polsce misteria pasyjne odbywają się rokrocznie m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Kalwarii Pacławskiej, w Górce Klasztornej, a także na Cytadeli Poznańskiej. Na mapę wpisuję się także Misterium Przecławskie ze wspaniałą grą aktorską:

Samo pojęcie misterium wywodzi się ze starożytności, ale znaczenie, jakie mu dziś się nadaje, sięga średniowiecza. Widowiska misteryjne, opowiadające historie biblijne albo zaczerpnięte z żywotów świętych, wystawiano wówczas w kościołach i na placach miejskich. Ta forma dramatu liturgicznego i dziś cieszy się sporą popularnością i ogromnymi przeżyciami o czym mówią uczestnicy przecławskiego misterium pasyjnego:

Po raz piaty w Przecławiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenia biblijne, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu na nowo zgromadziły tłumy widzów, którzy wraz z aktorami przezywali mękę i śmierć Jezusa: