Powstanie film o obozie żydowskim w Nisku

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił:

Natomiast Cloud Lanzmann pojawi się w Nisku w te niedzielę i wtedy rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego ‘Operacja Nisko” takich wyszukuje właśnie takie osoby Dlatego Lo tej historii – W Nisku powstanie film dokumentalny o Film dokumentalny Clouda Lanzmanna o pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym dla Żydów – 'Operacja Nisko”.
Autorem projektu Operacja Nisko, powstałego w październiku 1939 roku, tuż po kampanii wrześniowej, był SS-Obersturmführer Adolf Eichmann. Eichmann osobiście witał w Nisku pierwsze transporty Żydów mową (w jidysz), zaczynającą się od słów:
‘Führer obiecał Żydom nową ojczyznę… Jeśli zbudujecie sobie baraki – będziecie mieli dach nad głową. Nie ma wody. Studnie w całym rejonie są zatrute: panują cholera, dyzenteria, tyfus. Jeśli zaczniecie kopać studnie – będziecie mieli wodę…’.
(Marta Górecka)
Goszcząca w Nisku Laura Koeppel poszukuje m.in. właśnie takich świadków

A był to jeden z tysięcy Żydów, którzy w 1939 wywiezionych pociągami z Wiednia, Pragi i Katowic. Nie wszyscy ten fragment historii II wojny światowej znają, ale w Nisku żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia

‘Operacja Nisko’ taki roboczy tytuł ma powstający film dokumentalny, do którego zdjęcia będą kręcone w Nisku. Będzie to film francuskiego reżysera Clouda Lanzmanna i będzie mówił o pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym, który powstał w Nisku. W mieście od kilku dni gości asystentka reżysera Laura Koeppel, która poszukuje śladów tamtych wydarzeń z początku II Wojny Światowej. Mówi główny specjalista ds Promocji Gminy i Miasta Nisko Amanda Siudy