Połaniec: Sukces Zespołu Szkół w Brukseli.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił:

Uczniowie Zespołu Szkół w Połańcu ponownie wyróżnieni zostali medalami na zakończonych targach innowacyjności Innova w Brukseli. Medale zdobyli w najtrudniejszej kategorii 'Open”.
Już po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół w Połańcu wracają z wydarzenia z wyróżnieniami. Jakub Zyngier za swój wynalazek 'Zatrzymaj się i… żyj, czyli bezpieczny przejazd” otrzymał srebrny medal.
Celem projektu jest zdecydowana poprawa bezpieczeństwa, zrealizowana w najbardziej ekonomiczny sposób. 97% wypadków na niestrzeżonych przejazdach kolejowych jest spowodowane przez ignorowanie znaku STOP. Układ działa także, że jeżeli pociąg znajduje się w odległości 1km przed przejazdem kolejowym,
to na krzyżu św. Andrzeja zaczynają pulsować diody, jeżeli pojazd nie zwalnia przed przejazdem diody zamontowane na krzyżu św. Andrzeja oraz na znaku 'STOP”, pulsują szybciej i jaśniej.
Joachim Jakubas, Marcin Markowski oraz Grzegorz Koper wyróżnieni zostali zaś brązowym medalem za swój projekt pt. 'Foolproof Sensor”.
Projekt 'Foolproof Sensor' jest innowacyjnym urządzeniem w branży zabezpieczania czujników. Układ może być używany w systemach bezpieczeństwa, gdzie wymaga się niezawodnych czujników. Aktualnie w systemach automatyki używane są dwa rodzaje bezpiecznych czujników. Jeden z nich jest czujnikiem bezpieczeństwa, który gwarantuje niezawodną pracę oraz mniejszą awaryjność. Drugie rozwiązanie korzysta tylko z czujnika bez żadnych zabezpieczeń, co skutkuje częstymi awariami. Urządzenie jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy klasyczną i bezpieczną techniką automatyki. W trakcie pracy, wejścia czujnika są bardziej narażone na uszkodzenia niż sam czujnik. Urządzenie chroni je przed awariami.
(Marcin Gabrek)