Połaniec: Nie poznasz siebie samego, jak nie znasz swojej przeszłości.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Nie poznasz siebie samego, jak nie znasz swojej przeszłości – Enea krzewi postawy historyczne i uczy młodych lokalnej historii.
W Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK ,,Jędrusie” w Połańcu odbyła się lekcja historii z tarnobrzeskim historykiem, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Tadeuszem Zychem, autorem książki „Pierwsi po Hubalu. Odwet-Jędrusie. 1939-1945”.
W publikacji Tadeusz Zych ukazał historię jednej z pierwszych niepodległościowych organizacji w okupowanej Polsce. Założony w październiku 1939 roku w Tarnobrzegu przez Władysława Jasińskiego „Odwet” wydawał pismo o tym samym tytule oraz prowadził akcje pomocowe, budząc nadzieję i ducha oporu wśród polskiego społeczeństwa. Na bazie „Odwetu” w 1941 roku Jasiński stworzył słynny oddział partyzancki „Jędrusie”, działający głównie na terenie Sandomierszczyzny.
– Nie poznasz siebie samego, jak nie znasz swojej przeszłości. Przekraczając próg połanieckiego Zespołu Szkół przepełniło mnie ogromne wzruszenie widząc logo oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Wcześniej jadąc do szkoły mijałem również miejscowości, których mieszkańcy są bohaterami mojej książki, poczułem się jakbym oglądał film, gdzie kolejne kadry przesuwają się przed moimi oczami – mówił do uczestników Tadeusz Zych, autor książki o „Jędrusiach”.

Na lekcji historii z autorem obecnych było blisko 90 osób, wśród których, oprócz uczniów, byli m.in. członkowie zarządu Enei Połaniec – Agnieszka Wojdan i Janusz Paruzel oraz przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Radosław Matusiewicz.
– W tej książce są opisane losy również moich członków rodziny, mojej babci pseudonim „Wujenka” i mojego dziadka pseudonim „Wujek’’. Mój dziadek był dowódcą plutonu oddziału partyzanckiego w skład którego wchodzili żołnierze mający po kilkanaście lat. Historia w życiu każdego z nas jest bardzo ważna. Należy o niej mówić i przekazywać ją dalszym pokoleniom – powiedziała wyraźnie wzruszona Agnieszka Wojdan, członek zarządu Enei Połaniec ds. finansowych.
– Kultywowanie lokalnej historii dotyczy każdego z nas, każdej rodziny, a także każdego środowiska lokalnego i zbiorowości wielkiej jaką jest naród. Nie znając przeszłości tak naprawdę nie wiemy kim jesteśmy. Każdy z nas jest twórcą historii. Cieszę się, że Enea Połaniec wspiera projekty patriotyczne – dodał Janusz Paruzel, członek zarządu Enei Połaniec ds. operacyjnych.

Sponsorem monografii „Odwetu” i „Jędrusiów” jest Enea Elektrownia Połaniec. Partnerami projektu są: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu.

– Chciałbym podziękować sponsorowi wydawnictwa firmie Enea Połaniec oraz Towarzystwu Kościuszkowskiemu za wsparcie w wydaniu książki i promocji tego projektu, który pomaga krzewić postawy historyczne. Mecenat Enei dla rozwoju polskiej kultury i nauki jest nieoceniony – powiedział Tadeusz Zych, autor książki.

Lekcja historii z Tadeuszem Zychem pozwoliła uczniom pogłębić wiedzę o patronie, wpływając jednocześnie na ich postawy prospołeczne, obywatelskie i patriotyczne.