Podpisano umowę na zakup 19 pociągów dla 4 województw.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

19 nowych pociągów elektrycznych trafi do końca stycznia 2015 roku do czterech województw Polski południowej: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Podpisana została już umowa na ich dostawę. Zamawiającym jest stworzona przez urzędy marszałkowskie Południowa Grupa Zakupowa.
Podpisana umowa dotyczy dostawy 19 fabrycznie nowych trójczłonowych pojazdów szynowych z napędem elektrycznym, przeznaczonych do obsługi kolejowych przewozów pasażerskich w ruchu wojewódzkim i międzywojewódzkim wraz z przeprowadzeniem szkoleń załóg oraz świadczeniem usług serwisowych, utrzymaniowych i naprawczych. Województwo świętokrzyskie otrzyma sześć takich pociągów, podkarpackie – jeden.
Pierwsze pociągi mają wyjechać na trasy w drugiej połowie przyszłego roku. Pociągi będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 160 kilometrów na godzinę. Każdy z nich będzie mógł zabrać aż 270 pasażerów. Mają być przyjazne dla osób niepełnosprawnych i wyposażone w ekologiczne toalety oraz
internet. Wyposażone będą także w klimatyzację, monitoring, gniazdka pozwalające podłączyć zasilacz do laptopa lub telefonu komórkowego, toalety z elektryczną suszarką do rąk, kranem z fotokomórką i z możliwością przewijania niemowląt, a także fotele wykończone skóra ekologiczną.
Zakup taboru kolejowego realizowany jest z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
(Marcin Gabrek)