Podkarpackie: Otwarcie muzeum w Markowej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Patronem muzeum jest rodzina Ulmów z Markowej, która dała schronienie ośmiorgu Żydom. Za ich ukrywanie Józef, Wiktoria (będąca w ciąży) oraz ich dzieci zostali rozstrzelani. Niemieccy Żandarmi zabili także Żydów. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. W 2004 r. odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otwarcie muzeum z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy zaplanowane jest na 17 marca.
(Tomasz Łępa)
Dariusz Stola , dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie jest przekonany o współpracy edukacyjnej z placówką muzealną z w Markowej:

Z kolei wiceminister Jan Dziedziczak z MSZ zapewnił, że służby dyplomatyczne robią wszystko, aby informacja o muzeum w Markowej dotarła poprzez placówki dyplomatyczne do jak największej grupy osób na całym świecie:

Podstawowym celem muzeum jest upamiętnienie Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej – mimo grożącej im kary śmierci – pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę, a także upowszechnianie wiedzy o nich- dr Mateusz Szpytma, kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej:

Psalmy ze Starego Testamentu w wykonaniu Stanisława Soyki i chóru Cracow Singer, przestrzenne wizualizacje i efekty świetlne to tylko niektóre elementy składające się na program otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. O szczegółach tego wydarzenia rozmawiano podczas konferencji w Warszawie, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele z Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W spotkaniu wziął również udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zdaniem, którego muzeum ma podkreślać drastyczność ówczesnych wydarzeń i śmiertelne niebezpieczeństwo grożące osobom, które niosły pomoc Żydom: