Podkarpacie: Wysokie stężenie ozonu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że utrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie temperatury powietrza i duże nasłonecznienie sprzyjają występowaniu wysokich stężeń ozonu.
Według prognozy krajowej sporządzanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dziś po południu na terenie województwa podkarpackiego (szczególnie w rejonach północnych) mogą wystąpić stężenia ozonu przekraczające 180 mikrogram na m3.
Apeluje się o ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni, oraz ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawiania sportu, czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie ozonu. Wysokie stężenia ozonu, jakie mają miejsce w ostatnich dniach, mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Sprzyjają nasileniu chorób układu oddechowego, układu krążenia, chorób o podłożu alergicznym, a także mają właściwości rakotwórcze. Do grup osób najbardziej podatnych na szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza ozonem, zalicza się: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, mężczyzn z chorobami układu płciowego, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na działanie ozonu, m.in. osoby wykonujące prace na wolnym powietrzu.
Jak wynika z prognoz meteorologicznych na najbliższe dni sytuacja ma ulec poprawie w czwartek (9 lipca), kiedy mają wystąpić opady deszczu i znaczny spadek temperatury do ok. 20 stopni Celsjusza.
Prognozy dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
(Tomasz Łępa)