Podkarpacie: Tomasz Poręba pyta Komisję Europejską o sprzedaż PKP Energetyka

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku i zatrudnia ponad 7000 osób. To spółka infrastrukturalna dostarczająca energię dla sektora kolejowego w Polsce oraz zawiadująca sieciami przesyłowymi i dystrybucji. Usługi obejmują m.in. utrzymanie oraz modernizację urządzeń sieci trakcyjnej. Spółka zarządza siecią energetyczną, która jest jednym z elementów infrastruktury kolejowej. (Tomasz Łępa)

W interpelacji Tomasz Poręba przypomina, że PKP Energetyka zarządza krytycznymi elementami systemu – jest właścicielem większości podstacji średniego napięcia, służących do przetwarzania prądu przemiennego na stały 3000 V, którym zasilane są pociągi. Tomasz Poręba podkreśla, że PKP Energetyka jest uwzględniona na liście MON obejmującej spółki istotne dla systemu obrony państwa. Jak tłumaczy europoseł nie może być tak, że podmiot prywatny będzie decydował o kwestiach przesyłowych linii energetycznych

Europoseł Tomasz Poręba skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie sprzedaży spółki PKP Energetyka prywatnemu funduszowi, w której pyta o dopuszczalność tego typu transakcji. 'PKP Energetyka S.A. to nie tylko gwarant sprawnego działania kolei w Polsce, ale przede wszystkim spółka o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa' – wskazuje europoseł PiS: