Podkarpacie: To najlepsze miejsce by ich upamiętnić

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Kulminacyjnym elementem uroczystości otwarcia muzeum było rozświetlenie tabliczek z nazwiskami Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, oraz rozświetlenie znajdującego się w muzeum sześcianu, który symbolizuje dom rodziny Ulmów. Decyzję o budowie muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów podjął w 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego zaś samą budowę rozpoczęto w 2013 roku i trwała dwa lata.
(Tomasz Łepa)
Markowa i Podkarpacie to najlepsze miejsce, aby upamiętnić polskich 'Sprawiedliwych' – powiedziała w Markowej Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce:

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zawiesił na drzwiach muzeum mezuzę, która tradycyjnie umieszczana jest w każdym żydowskim domu. Mato symbolizować wspólną historię Polaków i Żydów, którzy przez setki lat żyli razem na ziemiach polskich – powiedział
rabin Michael Schurdich:

Poświęcenia muzeum dokonali Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, wspólnie z abp przemyskim Józefem Michalikiem. Arcybiskup Michalik odczytał list papieża Franciszka, napisany specjalnie na tą uroczystość:

Na uroczystości w Markowej przybyło wielu oficjalnych gości m. in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele i rodziny 'Sprawiedliwych'. – Bardzo się cieszę, że takie muzeum powstało – powiedział w Markowej, Prezydent Andrzej Duda:

Para Prezydencka Andrzej i Agata Duda, Shai Yehoshua Segal – najstarszy syn uratowanego przez Polaków Abrahama Segala, oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, otworzyli Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu. Do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w Yad Vashem, odniósł się w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystości w Markowej: