Podkarpacie: Targi lotnicze Paris Air Show.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Paryżu rozpoczęła się jedna z największych imprez lotniczych na świecie Paris Air Show. Wśród blisko 2500 wystawców jest wspólne stoisko Województwa Podkarpackiego, Rzeszowa i Doliny Lotniczej. Oficjalnego otwarcia stoiska dokonał marszałek Władysław Ortyl. Gościem krótkiej uroczystości był ambasador Polski we Francji Andrzej Byrt. W otwarciu wzięli udział również wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko oraz prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki.
– Nie mogło nas tutaj zabraknąć. Naszą główną inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. Paris Air Show to przede wszystkim spotkania biznesowe, którym poświęcone są pierwsze dni tej imprezy. Dla mnie szczególnie ważne były rozmowy z przedstawicielami Departament Handlu Międzynarodowego Stanu Waszyngton. To bardzo ważny i kluczowy dla nas partner. Po naszej wizycie w Chicago to ciąg dalszy starań samorządu województwa o jak najlepszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Kierunek Amerykański jest dla nas priorytetowy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
W trakcie otwarcia stoiska prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki dokonał symbolicznego przyjęcia do klastra francuskiej firmy Mecafi. Przypomniał, że Dolina Lotnicza, mimo przegranego przetargu na śmigłowce wciąż bardzo dobrze się rozwija, a jej firmy planują utworzenie nowych miejsc pracy.
Na podkarpackim stoisku wystawione są m.in. modele (skala 1:10) śmigłowca Black Hawk oraz samolotu M28, produkowane w PZL Mielec, elementy silników z WSK Rzeszów, a także mniejsze elementy wyposażenia samolotów z firmy Poltra ze Stalowej Woli.
Marszałek spotkał się również z przedstawicielami firm Hispano Suiza, Pratt&Whitney oraz Safran. Był także na stoisku firmy Sikorsky Aircraft i rozmawiał z wiceprezesem firmy Robertem Kokordą.
Targi potrwają do niedzieli. Towarzyszą mu efektowne pokazy lotnicze. W programie lotów jest m.in. samolot Bombardier, w którym część silnika powstaje w Dolinie Lotniczej, a także produkowany w polskiej firmie Margański&Mysłowski Plauner Swift. Pierwsze dni przeznaczone są na rozmowy biznesowe dla firm, inwestorów. Od czwartku ekspozycje i pokazy będą dostępne dla publiczności. Organizatorzy szacują, że tegoroczną imprezę odwiedzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.
(Tomasz Łępa)