Podkarpacie: Ponad dwa miliardy…

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Pod koniec marca odbędzie się konferencja otwierająca nową perspektywę finansową. Zaplanowane są również konferencje tematyczne przygotowane z myślą o przedsiębiorcach czy samorządowcach, aby mogli dowiedzieć się o szczegółach niezbędnych przy składaniu wniosków.
W nowym RPO udało się także wynegocjować 4 miliony euro na promocję gospodarczą regionu. Nowością są pieniądze na uzdrowiska – aż 20 milionów euro. Na dotacje mogą też liczyć Ochotnicze Straże Pożarne. Jak dodaje marszałek najwięcej w nowej perspektywie mogą zyskać przedsiębiorcy i samorządy. A celem, który chce zrealizować samorząd województwa jest wzrost wskaźników dotyczących zatrudnienia i nakładów na działalność badawczo-rozwojową, tak aby Podkarpacie wyrosło na lidera wśród województw Polski Wschodniej.
(Tomasz Łepa)
Wśród pierwszych inwestycji, jest budowa obwodnic bo jak tłumaczy marszałek, są to działania, które długo trwają, generują duże koszty społeczne i środowiskowe. Obwodnice za unijne pieniądze planowane są między innymi w Lubaczowie, Cieszanowie, Sokołowie czy Strzyżowie. W ramach inwestycji drogowych budowane będą także łączniki autostradowe.

Ponad dwa miliardy euro to kwota, która trafi na Podkarpacie poprzez Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. To aż o 400 milionów euro więcej niż w poprzedniej perspektywie. Mówi marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl