Podkarpacie: Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Na budowę pomnika Zarząd Województwa Podkarpackiego zabezpieczył środki finansowe w wysokości 80 tys. zł. W ramach czynności przygotowawczych uzyskano wymagane opinie oraz dokonano wszystkich niezbędnych uzgodnień, w tym Urząd Miasta Rzeszowa w sierpniu wydał stosowną decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, opracowany został projekt budowlany oraz złożono wniosek o pozwolenie na budowę, a 27 października br. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na budowę pomnika. Procedurę formalnoprawną zakończyło wydane 18 listopada urzędowi marszałkowskiemu pozwolenie na budowę pomnika.
Odlew pomnika z brązu przygotowała Pracownia Rzeźby FORMA z Krakowa według projektu rzeźbiarza prof. Karola Badyny. Prof. K. Badyna, absolwent i pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, w swoim dorobku artystycznym posiada wiele realizacji pomnikowych, w tym m.in. w Nowym Jorku w siedzibie ONZ zrealizował pomnik A. Rubinsteina, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie pomnik Jana Karskiego i jego replikę w Tel Awiwie.
Uroczyste odsłonięcie planowane jest na 13 grudnia o godz. 11.00
(Tomasz Łępa)
W niedzielę odbędzie się odsłonięcie rzeszowskiego pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej, pochodzącym z Podkarpacia oraz parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim i ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. W uroczystości będzie uczestniczyć kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Mówi marszałek Władysław Ortyl: