Podkarpacie: Marszałek wspiera kierunek lekarski na URz

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Za prawie 20 mln zł wsparcia przekazanego przez marszałka ze środków unijnych, na działce przekazanej także przez marszałka, powstaje w pobliżu szpitala wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie Zakład Nauk o Człowieku, który będzie bazą dydaktyczno – badawczą dla kierunku lekarskiego.
Na kolejnej, oddanej uczelni przez marszałka za 1 procent wartości działce przy ulicy Warzywnej, powstaje z kolei Przyrodniczo – Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, w którym będą nowoczesne laboratoria. Ogółem na potrzeby rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013 zostało przekazanych ponad 280 mln złotych. Teraz uczelnia czeka na wyznaczony limit studentów, którzy będą mogli rozpocząć w październiku naukę, uzupełnia wraz ze szpitalami kadrę profesorów oraz czeka na zakończenie inwestycji centrum badawczego i zakładu nauk o człowieku. Medycyna w Rzeszowie staruje już od 1 października.
(tł)
Powstanie kierunku lekarskiego na uniwersytecie to nie tylko prestiż dla uczelni, to szansa dla młodych ludzi marzących o studiowaniu medycyny oraz perspektywa ściągnięcia do Rzeszowa kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach, ale także wielkie wyzwanie finansowo-inwestycyjne. Nie jest to ani nasze pierwsze, ani ostatnie działanie związane ze wsparciem Uniwersytetu Rzeszowskiego, w tym kierunku lekarskiego – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, tuż po uroczystym podpisaniu umowy, pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego, a Uniwersytetem Rzeszowskim. Milion złotych dotacji przyznany został uczelni w związku z uruchomieniem kierunku lekarskiego, który rusza w Rzeszowie już 1 października – mówi marszałek Władysław Ortyl: