Podkarpacie: Marszałek odznaczony.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem precedencji odznaczenie po Orderze Orła Białego. Osoby nim wyróżnione zasłużyły się w służbie państwu i społeczeństwu na wielu płaszczyznach. Przyznawany zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną oraz za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy z innymi państwami.
Uroczystość w Belwederze miała także wzruszające momenty, a takim było odznaczenie gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego pseudonim 'Gryf' Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Generał w przemówieniu tuż po zakończeniu wręczania odznaczeń nie krył wzruszenia i nadziei na lepszą przyszłość dla Polski i Polaków.
(Tomasz Łępa)
Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom wyróżniającym się w służbie kraju. Wśród uhonorowanych znalazł się marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, któremu Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.