Podkarpacie: Dobra informacja dla miłośników rowerów.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Długość trasy przebiegającej przez województwo podkarpackie wynosi prawie 460 km. Przebiega ona przez powiaty lubaczowski, jarosławski, przemyski, Miasto Przemyśl, rzeszowski, Miasto Rzeszów, łańcucki, leżajski, niżański, stalowowolski oraz tarnobrzeski. Green Velo to liczący prawie 2 tysiące kilometrów trasa rowerowej, która swój bieg rozpoczyna w Elblągu (w warmińsko-mazurskim) i kończy w Końskich (świętokrzyskie). Trasa rowerowa to projekt, który połączył we wspólnym wysiłku pięć województw Polski Wschodniej – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Polska Wschodnia zyskała jedną, spójną trasę rowerową, która łączy wiele niepowtarzalnych atrakcji, zabytków, krajobrazów, smaków, a nade wszystko niezwykłych wrażeń, które pozostają po jej obejrzeniu. Cała trasa jest dobrze oznakowana. Jej nawierzchnia jest zróżnicowana. Współtworzą ją lokalne drogi o nawierzchni bitumicznej, nieutwardzone drogi leśne i polne oraz miejskie ścieżki rowerowe. Częścią trasy są pieszo-rowerowe kładki, wśród nich ta w Przemyślu. Na terenie Podkarpacia znajduje się 48 tzw. MOR-ów czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów. Można w nich odpocząć przez kolejnym etapem jazdy. Są to zwykle wiaty chroniące rowerzystów, ławki, stojaki i tablice opisujące najciekawsze elementy, jakie czekają na danym odcinku trasy. (Tomasz Łepa)

Atuty miejsc, przez które przebiega szlak promowali ambasadorzy marki Green Velo, wśród nich jest – aktorka Joanna Jabłczyńska oraz Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz w Kabaretu Skeczów Męczących:

Z kolei o trudności budowy podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego mówiła Joanna Szozda – Kalamarz zastępca dyrektora w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie:

Piękno miejsc, przez które przebiega trasa Green Velo podkreślał wicemarszałek Bogdan Romaniuk:

W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano dotychczasową realizację projektu Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. O perspektywach, jakie niesie ze sobą powstanie szlaku rowerowego Green Velo, w kontekście rozwoju województwa podkarpackiego mówił marszałek Władysław Ortyl. Przypomniał także, że pomysłodawcą budowy szlaku była śp. Grażyna Gęsicka – Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego: