Podborze: Lotnicza lekcja historii

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Ponadto na historycznej imprezie nie zabrakło również modeli latających z Aeroklubu im. Bogusława Mrozka z Tuszowa Narodowego, a także Żołnierzy 6 Brygady Powietrzno – Desantowej z Krakowa prezentujących wyposażenie skoczka spadochronowego wojsk powietrzno-desantowych. Organizatorami historycznego pikniku byli Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 'Rusal” z Mielca oraz Urząd Miasta i Gminy Radomyśl Wielki. (Tomasz Łępa)

Ze swoimi latającymi modelami prezentował się m.in. inżynier Zygmunt Ossak, pilot instruktor pierwszej klasy samolotowy i szybowcowy

W pikniku zrzutowym wzięło udział Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów z Dębicy, przedstawiając sprzęt radiowy od roku 1939. Mimo upływu lat , sprzęt nie zawiódł i tym razem…

Na pikniku lotniczym obecny był syn pułkownika Aleksandra Rusina, Roman Rusin prezentujący pamiątki z pamiętnego z zrzutu.

Stadion sportowy w Podborzu w gminie Radomyśl Wielki był wczoraj miejscem lekcji historii. Odbywający się tu Piknik Zrzutowy przypomniał wydarzenia zrzutu lotniczego na placówkę odbiorczą pod nazwą “WRONA” usytuowaną na polach pomiędzy miejscowościami Schabowiec i Podborze. W czasie zrzutu z 27 na 28 kwietnia 1944 r. brytyjski Halifax dostarczył w 11 zasobnikach i 12 paczkach duże ilości zasadniczego sprzętu. Kulminacyjnym momentem imprezy była rekonstrukcja odbioru alianckiego zrzutu lotniczego odegrana przez partyzantów – rekonstruktorów SRH 'Jodła” i 'Rusal” , z udziałem samolotu PZL M-28. Mówi Łukasz Skowron, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Rusal.