Ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Przed nami kolejne ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski. Tym razem modelarze m.in z Aeroklubu Mieleckiego i Aeroklubu Stalowowolskiego, w niedzielę 26 lutego rywalizować będą w Chrzanowie. Będą to czwarte zwody w ramach tegorocznego Pucharu Polski. 19 lutego po 2-letniej przerwie zawody wróciły do Mielca.

Organizacji tej imprezy podjęła się Sekcja Modelarska Aer. Mieleckiego i Mieleckie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych. Zawody rozegrano w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu.

Ogólnie rzecz biorąc, zawodnik może wykonać w konkursie 9 lotów, przy czym do punktacji indywidualnej liczy się 3 najlepsze loty. Czas lotu liczy się od momentu startu modelu z ręki do wylądowania. Konstrukcja i wykonanie modeli – dowolna. Zasadniczym kryterium jest jak najdłuższe utrzymanie się modelu w powietrzu. Optymalne konstrukcje to modele o rozpiętościach do ok. 60-70cm, wykonane ze spienionych tworzyw (depron) i balsy, wzmocnione włóknami węglowymi (płaty). Kadłuby wykonane z balsy lub włókien szklanych i węglowych.

Od 19.02.2012 rekord hali w Mielcu w długości lotu modelu szybowca halowego klasy F1N wynosi 40.7 sek. A ustanowił go zwycięzca w kategorii wiekowej seniorów – Waldemar Mroczek z Aer. Włocławskiego (suma 3-ch lotów 117.2 sek.). Tuż za nim uplasował się Jerzy Bodaszewski z Aeroklubu Podkarpackiego (114.3 sek.) a na trzecim miejscu Michał Olewnik z Aer. Włocławskiego (110.1 sek.). W kategorii wiekowej juniorów (do lat 18-tu) zwyciężył Łukasz Adamowicz (101.8 sek.) z klubu przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie (Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny), 2-gi był Michał Śliwiński z Aer. Podkarpackiego (96.1 sek.), a 3-ci Eryk Trela z AER. STALOWOWOLSKIEGO (94.5 SEK.). Wśród dziewcząt Anna Krzywicka (62.7 sek.) z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Wśród najmłodszych chłopców – do lat 14-tu: 1-sze miejsce zajął Filip Majka (95.8 sek.) z Aer. Krakowskiego – MDK Bochnia, 2-gi Patryk Smuga z Aer. Podkarpackiego (94.3 sek.), 3-ci Mateusz Strzałka (91.2 sek.) z Aer. Krakowskiego. Wśród dziewcząt w kategorii wiekowej do lat 14-tu: 1-sze miejsce Aleksandra Sawicka (85 sek.) z OKiR w Grodkowie, 2-gie – Natalia Greń (69.2 sek.) również z OKiR w Grodkowie, 3-cie – Iwona Olewnik (68 sek.) z Aer. Włocławskiego.

Po trzech rozgrywkach w tegorocznym Pucharze Polski dobre pozycje – w pierwszej dziesiątce – zajmują zawodnicy Aeroklubu Stalowowolskiego: w kategorii młodzików – Augustyn Bobula i Mateusz Doczekalski, w kategorii juniorów Eryk Trela i w kategorii seniorów Janusz Żak. 

Warto też dodać, że finał tegorocznego Pucharu Polski  w zawodach modeli szybowców halowych klasy F1N odbędzie się 25 marca w Tarnobrzegu.

zdjęcia: Piotr Nieckarz