Nowa Dęba: Żołnierze ćwiczą na poligonie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Kilkuset żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej bierze udział w ćwiczeniach na poligonie w Nowej Dębie. Wśród zadań, jakie na nich czekają jest między innymi pokonywanie toru napalmowego. Składa się on z przeszkód, które żołnierze muszą przejść w jak najkrótszym czasie.
Napalm jest mieszkanką paliw oraz substancji chemicznych, która płonie w temperaturze 800 stopni Celsjusza, a jej spalaniu towarzyszy nieprzyjemny zapach i gryzący dym. Żołnierze wyposażeni w broń i maski przeciwgazowe w ramach ćwiczenia muszą między innymi wejść do palącego się budynku.
W szkoleniu uczestniczą również saperzy, którzy przygotowują ładunki z plastycznego materiału wybuchowego, trenując przy tym wysadzanie konstrukcji z drewna, metalu i betonu. Działaniom saperów przyglądają się policjanci z zespołu minersko-pirotechnicznego wchodzącego w skład Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Dla funkcjonariuszy jest to okazja, aby zdobyć nowe doświadczenia, a także podzielić się swoimi umiejętnościami w tej dziedzinie.
Ćwiczenia żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej na poligonie w Nowej Dębie mają zakończyć się w przyszłym tygodniu.