Nowa Dęba: W nocy alkoholu nie kupisz

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Podczas sesji przyjęto także uchwałę zmniejszającą liczbę punktów, w których alkohol można kupić na wynos oraz takich, w których dostępny jest on do spożycia na miejscu. Nowe zasady wejdą w życie najwcześniej pod koniec lipca.
Dla większości społeczeństwa ograniczenia w sprzedaży alkoholu nie będą problemem uważa wiceburmistrz Leszek Mirowski. Podobne uchwały przyjęło wiele gmin w Polsce – dodaje:

Innego zdania byli mieszkańcy, którzy uczestniczyli w sesji:

W gminie Nowa Dęba nie będzie można kupić alkoholu godzinach od 22 do 5:30 rano. Tak zdecydowali miejscy radni. Ograniczenie dotyczyć ma również stacji benzynowych. Wyłączone będą z niego resteuracje.
Zmiany umożliwia znowelizowana ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W przypadku Nowej Dęby to także odpowiedź samorządu na skargi mieszkańców, co do dwóch sklepów sprzedających trunki w porze nocnej na terenie miasta.
Przygotowanie uchwały poprzedziły konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na spotkaniach z burmistrzem oraz za pomocą ankiet dostępnych w formie papierowej i elektronicznej. Ci, którzy skorzystali kwestionariusza opowiedzieli się za pozostawieniem obecnych godzin. Z kolei na spotkaniach mieszkańcy byli podzieleni. Część z nich projekt uchwały zaopiniowała bez zmian, a część chciała na przykład wyłączenia z ograniczeń stacji benzynowych.
Proponował to również radny Tomasz Wolan, który uważa, że problem zakłócania ciszy nocnej można rozwiązać w inny sposób: