Nowa Dęba: Owieczki z Alfredówki

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Właściciele stada planują w przyszłym roku po raz pierwszy ostrzyc owce. Z pozyskanej w ten sposób wełny pani Joanna planuje wykonać między innymi biżuterię i galanterię. W niedługim czasie w Dobrym Miejscu ma pojawić się także hodowla kóz, kur oraz koni. (Dominik Siatrak) fot: dobremiejsce.art.pl

Wrzosówki są jedną z najstarszych ras owiec w Polsce. Są znacznie mniejsze od tych spotykanych w terenach górskich. Dawniej hodowano je między innymi dla wysokiej jakości skór, mięsa oraz mleka. Dziś w okolicy ciężko znaleźć drugie takie stado. Owce z Alfredówki zostały już zarejestrowane w Agencji Rynku Rolnego. Każda sztuka otrzymała kolczyk identyfikacyjny oraz imię. W stadzie jest między innymi ciekawska Kolumba, oraz sympatyczny Przytulak. Zwierzęta mają do dyspozycji pokaźnych rozmiarów łąkę za domem, którą jak się przekonali właściciele, owce szybko potrafiły zrekultywować:

Liczące osiemnaście sztuk stado owiec Wrzosówek od kilku miesięcy można spotkać w Alfredówce w gminie Nowa Dęba. Z powiatu Lubaczowskiego sprowadzili je tu właściciele gospodarstwa Agroturystycznego Dobre Miejsce. Początkowo Joanna i Marcin Kurnik chcieli stworzyć na swoim terenie zwierzyniec ras rodzimych. To gatunki, które są liście zagrożonych wyginięciem: