Nowa Dęba: Kanalizacja w Alfredówce jeszcze w tym roku

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Gdy zakończą się prace w Alfredówce, do skanalizowania pozostanie jeszcze tylko sołectwo Buda Stalowska. Burmistrz przekonuje jednak, że to zadanie nie wymaga takiego pośpiechu jak w przypadku poprzednich inwestycji, bowiem nie jest ono wpisane w krajowy program. Samorząd liczy, że uda się na nie pozyskać dofinansowanie w ramach nowego rozdania pieniędzy z Unii Europejskiej. Gdyby tak się stało to prace rozpoczęłyby się już w przyszłym roku.
Gmina zabezpieczyła się także przed ewentualną utratą dotacji z powodu niedotrzymania terminu przez wykonawcę:

W ciągu najbliższych dni ma być znany wykonawca sieci kanalizacyjnej w miejscowości Alfredówka w gminie Nowa Dęba. Jako pierwszy powstanie jedenastokilometrowy odcinek główny, oraz dziesięć przepompowni. Przyłącza domowe mają zostać wykonane w późniejszym terminie.
W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono dwa miliony złotych. Oprócz tego samorząd liczy, że uda się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej, z niewykorzystanej dotąd puli kilkudziesięciu milionów złotych.
Nie czekając na decyzje urzędników z Brukseli w sprawie przyznania dodatkowych pieniędzy dla Podkarpacia, gmina Nowa Dęba ogłosiła przetarg. Burmistrz Wiesław Ordon podkreśla, że pośpiech jest uzasadniony, bowiem do końca roku samorząd musi wywiązać się z założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Termin realizacji inwestycji też jest bardzo krótki: