Nowa Dęba: Cyganianki występują już dwadzieścia lat

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Jubileusz zespołu odbędzie się jutro (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie o godzinie 15. Podczas wydarzenia Cyganianki odbiorą tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy.
Na swoim koncie Cyganianki mają także wiele nagród i wyróżnień. Najważniejszą dla zespołu jest Statuetka Boryny, czyli Nagroda specjalna Festiwalu Obrzędów Weselnych, zdobyta w pierwszych latach działalności:

Dziś Cyganianki liczą dwanaście pań, którym w występach towarzyszy kapela. W swoim repertuarze grupa ma wiele tańców i pieśni, które pisze sama, ale i pozyskuje od najstarszych mieszkańców wsi. Przy zespole działa także młodzieżowa grupa śpiewacza Koniczynka. Te dziewczęta wraz z głównym zespołem uczestniczą w konkursach i zdobywają nagrody tłumaczy Halina Ordon.
Tradycję chcą podtrzymywać także najmłodsi:

Dwudziestolecie istnienia świętuje Zespół Ludowy Cyganianki z Cygan w gminie Nowa Dęba. Grupa działa nie tylko na niwie muzycznej, ale także kulinarnej oraz rękodzieła artystycznego. W ciągu dwudziestu lat dała ponad 500 występów.
Zespół początkowo tworzyło osiem pań a podczas występów przygrywał im akordeonista. Jak wspomina obecna szefowa Cyganianek Halina Ordon – najtrudniejsze było pierwsze pięć lat, kiedy nie
do końca było wiadomo, jaki dokładnie charakter ma mieć grupa. Ostatecznie wybrano zespół śpiewaczy: