Nowa Dęba: Ćwiczenia Anakonda na poligonie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Ćwiczenia potrwają do 3 października.
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz Śmigielska zapewniała, że województwo jest gotowe na przyjęcie większej niż standardowo liczby uchodźców. Specjalne procedury to regulujące zostały opracowane jeszcze na początku roku:

W Nowej Dębie żołnierze ćwiczą głównie reagowanie w sytuacjach niebezpiecznych, jakie mogą wystąpić w tymczasowych ośrodkach dla uchodźców mówi zastępca kierownika ćwiczenia ds. działań taktycznych i ogniowych pułkownik Jerzy Jastrzębski:

W znajdującym się na terenie poligonu w Nowej Dębie ośrodku krótkotrwałego pobytu dla uchodźców wybuchły zamieszki. Do mediacji z demonstrantami i załagodzenia napiętej sytuacji zostały skierowane oddziały żandarmerii wojskowej oraz policji.
Opisane wydarzenie to jeden z epizodów ćwiczenia, jakie na terenie Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie mogli oglądać przedstawiciele sił zbrojnych, służb mundurowych, samorządowcy oraz dziennikarze.
Od zeszłej środy na nowodębskim poligonie czterystu żołnierzy ćwiczy procedury współpracy sił zbrojnych RP z organami administracji państwowej. Szkolenie jest częścią ogólnopolskich manewrów wojskowych Anakonda 2014.
Kierownik ćwiczenia generał broni Marek Tomaszycki podkreśla, aby nie wiązać szkolenia z sytuacją na Ukrainie. Manewry były planowane już dwa lata temu, zaraz po tym jak zakończyło się ostatnie tak duże szkolenie: